wtorek, 3 września 2013

ABC pędzli do makijażu

O pędzlach można by pisać bardzo wiele, ale postaram się zebrać najważniejsze informacje i przedstawić je Wam w postaci małego kompendium.

Pędzle są zdecydowanie najważniejszymi akcesoriami do makijażu. Można za ich pomocą wykonać pełny make up. Pędzle można podzielić ze względu na przeznaczenie (do makijażu oka, do modelowania, do podkładu itp.), rodzaj włosia (naturalne, syntetyczne bądź mieszane) oraz typ budowy (np. języczkowe, flat top, kabuki, kulka). Na rynku polskim i zagranicznym jest dostępnych bardzo wiele pędzli - pojedynczo i w zestawach, różnych producentów, zróżnicowanych pod względem jakości i cen.

Gotowe zestawy są polecane przede wszystkim osobom początkującym i nie posiadającym jeszcze bogatej kolekcji pędzli. Taki zestaw kosztuje zazwyczaj mniej
niż gdyby każdy pędzel kupować oddzielnie, oszczędza się także na przesyłce
(w przypadku zakupu przez Internet). Minusem jest to, że nie każdy pędzel wchodzący w skład zestawu okaże się dla nas przydatny. Pędzle sprzedawane w zestawach są też często bardziej uniwersalne czyli mało precyzyjne. Na rynku są też oferowane podróżne zestawy pędzli oraz miniatury do torebki.

Zestaw pędzli Mario Luigi
Zestaw pędzli Mario Luigi

Wybrane pojedyncze pędzle zaprezentuję poniżej w podziale na przeznaczenie i typ budowy.

Pędzle JĘZYCZKOWE charakteryzują się płasko zebranym włosiem, zarówno naturalnym jak i syntetycznym. Pędzle do podkładu, korektora, pomadki, cieni
w kremie i pigmentów mają na ogół włosie syntetyczne, gdyż takie najlepiej nadaje się do aplikacji kosmetyków o płynnej lub kremowej konsystencji. Takie pędzle absorbują mniej produktu i są łatwe w czyszczeniu. Pędzle języczkowe do cieni prasowanych
i wypiekanych mają najczęściej włosie naturalne.

Pędzel do podkładu Hakuro H18
Pędzel do podkładu Hakuro H18

Pędzel do kosmetyków kremowych Hakuro H61
Pędzel do kosmetyków kremowych Hakuro H61

Pędzel do cieni Ecotools
Pędzel do cieni Ecotools

Pędzle typu KULKA są przeznaczone do aplikacji i rozcierania cieni na linii załamania powieki, do kamuflowania cieni pod oczami oraz do rozświetlacza. Mogą mieć włosie syntetyczne lub naturalne. Pędzle bardziej miękkie nadają się do rozcierania (blendowania), zaś te o twardszym i bardziej zbitym włosiu do precyzyjnej aplikacji. Występują w różnych wielkościach, od najmniejszych (do zaznaczania tzw. V-ki czyli zewnętrznego kącika oka) do całkiem sporych, przeznaczonych do nakładania
i rozcierania kosmetyków na większych powierzchniach.

Pędzel kulka do cieni Maestro 420 (w trzech rozmiarach)
Pędzel kulka do cieni Maestro 420 (w trzech rozmiarach)

Pędzel do różu/rozświetlacza Real Techniques
Pędzel do różu/rozświetlacza Real Techniques

Pędzel do rozcierania Maestro 480
Pędzel do rozcierania Maestro 480

Pędzel do rozświetlacza Real Techniques
Pędzel do rozświetlacza Real Techniques

Pędzle typu FLAT TOP charakteryzują się włosiem zebranym w okrągłej skuwce
i płasko ściętym. Na ogół jest to włosie syntetyczne, mieszane lub tzw. Duo Fibre - podwójne syntetyczne włosie typu taklon. Takie pędzle nadają się do aplikacji kosmetyków zarówno o kremowej, jak też płynnej i suchej konsystencji. Przeznaczone są do kamuflażu (podkład, korektor, puder), modelowania rysów (róż, puder brązujący, rozświetlacz), makijażu oka. Zestawy takich pędzli ma w ofercie np. Real Techniques
i Hakuro.

Zestaw pędzli duo fiber Real Techniques
Zestaw pędzli duo fiber Real Techniques

Pędzel flat top do podkładu/pudru Hakuro H50S
Pędzel flat top do podkładu/pudru Hakuro H50S

Pędzel KABUKI jest to pędzel o miękkim, gęstym, okrągle zebranym włosiu zazwyczaj
z krótką rączką. Wyglądem przypomina męski pędzel do golenia ;) Ma dużą powierzchnię, a włosie jest zebrane w delikatnie wypukłą kulkę, co umożliwia precyzyjne aplikowanie kosmetyku na wybrane partie twarzy. Można takim pędzlem nakładać puder sypki, omiatając twarz kolistymi ruchami. Można także nakładać kosmetyk tylko na szczyt włosia, aplikując w ten sposób bronzer czy róż. Od kilku lat moim ulubionym pędzlem tego typu jest ten od Barbary Hofmann, dostępny w Douglasie. Właśnie zakupiłam kolejną sztukę :) Używam go do wszystkiego - do pudru, różu, bronzera. Naprawdę polecam :) Dobre pędzle kabuki, ale z dłuższą rączką ma również firma Maestro.


Pędzel kabuki Barbara Hofmann (Douglas)
Pędzel kabuki Barbara Hofmann (Douglas)

Pędzel do pudru Maestro 190
Pędzel do pudru Maestro 190

Na rynku dostępne są także pędzle z włosiem skośnie ściętym. Pędzle języczkowe, drobne, są przeznaczone do eyelinera oraz makijażu brwi. Pędzle z włosiem zebranym w okrągłej skuwce, ale skośnie ściętym, nadają się np. do nakładania jasnego cienia pod łukiem brwiowym albo do precyzyjnej aplikacji cieni na rychomą powiekę do linii załamania. Można też spotkać skośnie ścięte pędzle do różu i bronzera, ale do ich używania potrzeba wprawy.

Pędzel do brwi Hakuro H85
Pędzel do brwi Hakuro H85

Pędzel skośny do cieni Barbara Hofmann (Douglas)
Pędzel skośny do cieni Barbara Hofmann (Douglas)

Pędzel skośny do różu ELF
Pędzel skośny do różu ELF

Nie sposób wymienić wszystkich typów i rodzajów pędzli, tym bardziej, że producenci prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej innowacyjnych i specjalistycznych akcesoriów. Wiele pędzli ma różnorakie zastosowanie, nie wszystkich trzeba też używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Tutaj liczy się przede wszystkim Wasza inwencja twórcza :) Na własne potrzeby wystarczy Wam 1 pędzel do pudru, 1 do modelowania, 2 do makijażu oka, 1 do brwi/eyelinera i 1 do ust. Nie musicie od razu gromadzić całego arsenału ;) Przy zakupie warto się zastanowić czego naprawdę potrzebujemy i do czego będziemy tego używać. Wybór macie naprawdę ogromny - Hakuro, Maestro, Inglot, Ecotools, Elf, Barbara Hofmann, Sephora, Real Techniques i wiele innych. Jeśli coś Was zainteresuje, poszukajcie opinii na forach, nie kupujcie w ciemno.

Jak przechowywać i czyścić pędzle? Ja swoje trzymam w słoiku wypełnionym ryżem dla większej stabilności, a przewożę w kosmetyczce. Słoik bądź szklankę można też wypełnić drobnymi kamyczkami, plastikowymi kulkami, a nawet ziarnami kawy :)


Jak przechowywać i czyścić pędzle


Pędzle myję delikatnym mydłem lub szamponem po każdym użyciu oraz raz w tygodniu, nawet jeśli ich nie używam - pędzle się kurzą. Przy myciu staram się nie moczyć nasady włosia - w większość przypadków jest ono klejone i pod wpływem ciepłej wody klej mógłby się rozpuścić i włosie zaczęłoby wypadać. Jeśli dobrze dbacie o pędzle, mogą Wam posłużyć przez wiele lat.


Jak przechowywać i czyścić pędzle

Zachęcam Was do dzielenia się doświadczeniem i dyskusji :)

Potęga Piękna

3 komentarze:

 1. Bardzo tresciwy post, jeszcze do niego wrócę. Ja osobiscie uwielbiam pędzle real techniques, sa na prawdę super.
  P.S. Zapraszam cie na rozdanie na moim blogu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny post. Jednak ja z pędzlami nie jestem aż tak za pan brat. Mam 3 z których korzystam, ale na powiekę mnie zbyt łaskoczą. ;)
  Pozdrawiam i już obserwuję ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Aga fajny blog się szykuje! świetny, ciekawy post, pozdrawiam! MC

  OdpowiedzUsuń