poniedziałek, 7 lipca 2014

PIELĘGNACJA 3: Podstawowe zasady pielęgnacji cery - TONIZOWANIE, NAWILŻANIE, ODŻYWIANIE

Po krótkiej przerwie wracam do tematu ZASAD PIELĘGNACJI CERY. Jak pamiętacie, zaczęłam od tego, jak właściwie rozpoznać rodzaj cery. W kolejnym poście omówiłam oczyszczanie i złuszczanie, a ten będzie o kolejnych trzech zasadach pielęgnacji cery czyli: tonizowaniu, nawilżaniu i odżywianiu.

TONIZACJA SKÓRY (tonizowanie) to nadanie powierzchni naskórka właściwego, kwaśnego odczynu (pH). Odczyn skóry waha się w zależności od miejsca na ciele i wieku pomiędzy 4,8 a 6,0. Jest zależny od wydzielanego potu i łoju, dokładny skład waha się w zależności od płci i stosowanej diety. Dzięki kwaśnemu odczynowi powierzchnia skóry broni się przed zasiedlaniem przez patologiczne grzyby i bakterie, których obecność mogłaby spowodować zachwianie naturalnej równowagi mikrobiologicznej powierzchni naskórka, a przez to schorzenia dermatologiczne. Naturalne warunki powierzchni naskórka ulegają zachwianiu najczęściej poprzez niewłaściwą pielęgnację. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie kosmetyku tonizującego jako uzupełnienia codziennej pielęgnacji. Warto również tonizować skórę kilkakrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza po kontakcie z substancjami drażniącymi, pyłami, powietrzem z klimatyzatorów i wentylatorów. Każda tonizacja to odbudowanie funkcji obronnych skóry, nadanie jej świeżości i blasku. Właściwości tonizujące mają przede wszystkim toniki, ale też niektóre płyny micelarne oraz wody roślinne i kwiatowe.

tonizowanie skóry, tonizacja

NAWILŻANIE to dostarczanie skórze wody, niezbędnej do utrzymania jej elastyczności i prawidłowej wymiany komórek. Organizm nawadniamy przede wszystkim od środka, pijąc wodę i jedząc zawierające ją owoce, zupy i napoje. Jednak czasem takie nawilżenie nie wystarcza, bo warstwa powierzchniowa skóry narażona jest na czynniki zewnętrzne, takie jak silne słońce czy wiatr. Dlatego warto wspomagać cerę nawilżając ją od zewnątrz :) Naskórek składa się z pięciu warstw – podstawowej (powierzchniowa warstwa rogowa), kolczystej, ziarnistej, podstawnej oraz jasnej (świetlanej – tylko w grubych naskórkach, np. podeszwy stóp). Zasadniczym czynnikiem utrzymującym elastyczność warstwy rogowej jest woda, a czynnikiem wiążącym wodę w naskórku jest płaszcz lipidowy. Suchość skóry związana jest więc z brakiem wody w naskórku oraz nieprawidłowym składem płaszcza lipidowego. Cera odwodniona może występować zarówno u osób o skórze suchej jak również, co brzmi paradoksalnie, u osób o skórze tłustej. Przyczyny odwodnienia skóry mogą być wewnętrzne lub zewnątrzpochodne. Czynniki wewnętrzne to atopia, zaburzenia hormonalne, dieta odchudzająca. Do czynników zewnętrznych należy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, centralne ogrzewanie oraz niewłaściwa pielęgnacja. Pielęgnacja skóry odwodnionej polega przede wszystkim na intensywnym nawilżaniu. Dobrze nawilżony naskórek nie traci składników mineralnych niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu komórki. Jednym ze środków nawilżających, idealnym dla cery odwodnionej, są naturalne wody aromatyczne uzyskiwane w procesie destylacji roślin z parą wodną. Zawierają one resztki roślin, olejki lotne, cukry, witaminy i mikroelementy. Są delikatne, mają bogaty skład oraz silne właściwości nawilżające. Nie podrażniają wrażliwej skóry. Oczywiście, możemy także używać kremów i maseczek nawilżających. Należy także nawilżać skórę od środka, pijąc odpowiednią ilość wody :)

nawilżanie cery

Stosowanie preparatów odżywczych czyli ODŻYWIANIE ma na celu ochronę płaszcza kwasowo-lipidowego skóry i utrzymanie jej zdrowego funkcjonowania. W ciągu dnia procesy życiowe skóry ulegają spowolnieniu, na rzecz funkcji postrzegania zmysłowego. Dlatego cera potrzebuje w tym okresie preparatów odżywczych i właściwej ochrony. Dzięki ochronie płaszcza kwasowego skóra posiada zdolność adaptacji do czynników środowiska, takich jak zanieczyszczenia, klimatyzacja, działanie ciepła, zimnego i suchego powietrza, etc. W ciągu nocy chcemy zapewnić skórze właściwą wymianę gazową - w tym czasie procesy eliminacji i odnowy skóry są najbardziej aktywne. Dlatego należy unikać stosowania tłustych kremów na noc, gdyż uniemożliwiają one prawidłową wymianę gazową zaburzając tym samym przebieg procesów metabolicznych. Można natomiast stosować lżejsze (bardziej płynne) kremy i wody.

odżywianie cery

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz