sobota, 11 sierpnia 2018

Nowoczesna ANALIZA KOLORYSTYCZNA

Nowoczesna ANALIZA KOLORYSTYCZNA

Czasem instynktownie czujemy, że pewne kolory do nas pasują. Intuicyjnie dobieramy barwy i odcienie, które podkreślają naszą urodę. Czy jednak są jakieś zasady określające odpowiednią dla nas gamę barw? Czy da się określić i scharakteryzować typy urody tak, aby każda kobieta odnalazła się w jednym z nich?

Dawna analiza kolorystyczna wprowadzała więcej ograniczeń niż możliwości. Aby określić typ urody należało odpowiedzieć tylko na dwa pytania:

1. Czy jestem typem CIEPŁYM czy ZIMNYM?
2. Czy jestem typem JASNYM czy CIEMNYM?

Na tej podstawie wyróżniono 4 typy urody:

WIOSNA - ciepła, jasna
LATO - chłodne, jasne
JESIEŃ - ciepła, ciemna
ZIMA - chłodna, ciemna

Typy ciepłe to te z domieszką żółci i/lub czerwieni w barwie skóry i włosów, typy chłodne zaś to te z dodatkiem niebieskiego lub różu. Pewne osoby dają się łatwo przyporządkować do konkretnej grupy. Ich typ urody jest wyraźny, widoczny na pierwszy rzut oka. Okazało się jednak, że wielu osób nie można przypisać do konkretnej kategorii. W niektórych przypadkach trudno ocenić temperaturę koloru. Istotne jest także to, że każdy z nas jest inny i nie da się go zamknąć w ściśle określonych ramach. Dlatego w starej analizie kolorystycznej zdarzało się, że osoby przypisane do tej samej grupy znacznie różniły się od siebie.

Stylistów i wizażystów nie satysfakcjonował ten system, postanowili więc go rozbudować. Dodano kolejną cechę, na podstawie której dokonywano kategoryzacji. W nowoczesnej ANALIZIE KOLORYSTYCZNEJ istnieją podziały na 12, 16, a nawet więcej podtypów. Najbardziej popularny jest podział na 12 podtypów i ten pokrótce opiszę.

Analiza kolorystyczna w systemie 12 typów rozróżnia 6 grup kolorystycznych. W każdej grupie są 2 typy siostrzane. Każdej z klasycznych czterech pór roku przypisano po trzy podtypy odpowiadające jej trzem głównym atrybutom kolorystycznym, a są to:

1. TEMPERATURA: ciepły (warm), chłodny (cool)
2. WALOR: jasny (light), ciemny (dark)
3. CHROMATYCZNOŚĆ: czysty (głęboki - deep/clear), przygaszony (delikatny - soft)

Analiza kolorystyczna
Źródło: http://znajdzswojkolor.pl/

Zgodnie z powyższym rysunkiem, każdy z 4 typów podzielono na 3 podtypy. I tak, WIOSNĘ podzielono na ciepłą, jasną i czystą, LATO na chłodne, jasne i przygaszone, JESIEŃ na ciepłą, ciemną i przygaszoną, zaś ZIMĘ - na chłodną, ciemną i czystą. Typy te przyporządkowano do 6-u grup kolorystycznych, obejmujących tzw. TYPY SIOSTRZANE:

Typy LIGHT (jasne): Jasna wiosna i Jasne lato
Typy WARM (ciepłe): Ciepła wiosna i Ciepła jesień
Typy CLEAR (czyste): Czysta wiosna i Czysta zima
Typy COOL (chłodne): Chłodne lato i Chłodna zima
Typy DEEP (głębokie): Głęboka jesień i Głęboka zima
Typy SOFT (przygaszone): Przygaszone lato i Przygaszona jesień

Analiza kolorystyczna - 12 typów

Każdy z typów umieszczony jest na kole, a granice między tymi typami są płynne. Dopuszcza się łączenie typów ciepłych z zimnymi, co było nie do przyjęcia w starym systemie 4 pór roku. Co więcej, pozwala on na indywidualne skomponowanie palety kolorystycznej dla danej osoby. Analiza przede wszystkim odbywa się w oparciu o chusty  kolorystyczne, które przykładamy do twarzy. W pierwszej kolejności ustalamy tzw. atrybut główny (key colour characteristic) dla danej osoby, czyli główną cechę określającą dany typ urody. Może to być, jak pamiętamy, ODCIEŃ, WALOR lub CHROMATYCZNOŚĆ. Następnie przy pomocy chust określamy typ kolorystyczny, przyporządkowujemy daną osobę do jednej z 6-ciu grup  i dobieramy kolory. Praca stylisty w tej analizie nie kończy się na ustaleniu kolorów.  Dalej tworzy on przykładowe zestawy, które pokazują jak można zestawiać i komponować garderobę.

Wizażyści w analizie kolorystycznej często pracują na paletach kolorów. Moje palety wykonała na zamówienie firma GLAZEL. Posiadam dwie palety: mozaikę 20-tu cieni matowych i perłowych oraz zestaw 20-tu róży i bronzerów. Obie palety są na lustrze i wyglądają mniej więcej tak - tylko kolory w zestawieniu są inne.

Analiza kolorystyczna - Paleta cieni

Zapraszam także do zapoznania się z moimi artykułami na temat pielęgnacji cery, m.in:
  1. Jak właściwie rozpoznać RODZAJ CERY?
  2. Podstawowe zasady pielęgnacji cery - OCZYSZCZANIE i ZŁUSZCZANIE
  3. TONIZOWANIE, NAWILŻANIE, ODŻYWIANIE
Potęga Piękna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz