sobota, 21 marca 2015

MACIERZYŃSTWO: Kompletowanie wyprawki

Syndrom "wicia gniazda" wiele z nas dopada już na początku ciąży. Podekscytowane nową sytuacją zaczynamy domowe porządki, planujemy remonty i przygotowujemy miejsce dla naszego Malucha. Taki przypływ energii pojawia się zazwyczaj w drugim trymestrze, gdy początkowe dolegliwości mijają, a brzuszek nie jest jeszcze duży. Warto tą energię odpowiednio wykorzystać :-) Poniżej kilka przydatnych rad.
1. ZRÓB PLAN
Przygotuj plan działań, określający CO i KIEDY trzeba zrobić. Uszereguj je według stopnia ważności i pilności. Weź pod uwagę własne możliwości oraz zewnętrzne ograniczenia, takie jak np. czas dostawy w sklepach z artykułami dla dzieci i niemowląt. Zastanów się, co możesz zrobić sama, a przy czym potrzebujesz pomocy. Pomyśl, jakie czynności muszą być wykonane przed każdym punktem - np. przygotowanie miejsca na łóżeczko przed jego zakupem albo wypranie ubranek przed spakowaniem torby do szpitala. Zostaw rezerwę czasową na nieplanowane opóźnienia. Pod koniec ciąży możesz nie mieć siły na przygotowania, może się też zdarzyć, że Twój Maluch przyjdzie na świat wcześniej :)

MACIERZYŃSTWO: Kompletowanie wyprawki

2. ZBIERAJ INFORMACJE
Wiele książek i magazynów dot. ciąży i macierzyństwa podaje zupełnie odmienne pod względem jakościowym i ilościowym listy elementów wyprawki. Listy te zaczynają się od zupełnie niezbędnych akcesoriów (np. pieluchy), przez podstawowe takie jak przybory pielęgnacyjne do tych niekoniecznie potrzebnych (np. monitor oddechu). Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego kupować. Jeśli masz taką możliwość, zapytaj znajome Mamy, co przydaje się w praktyce. Mamie karmiącej piersią zapewne nie przyda się odciągacz pokarmu. Niektóre specjalistyczne sprzęty można wypożyczyć w szpitalu czy aptece. Inne można dokupić w razie potrzeby. Pamiętaj, że każdy dodatkowy zakup to nie tylko zbędny koszt, ale także mniej wolnego miejsca. Pewnych rzeczy nie opłaca się nabywać w zapasie, gdyż Maluch może szybko z nich wyrosnąć (np. pieluchy, ubranka). Wybieraj zatem najmniejsze dostępne opakowania.
3. POŻYCZAJ I WYMIENIAJ SIĘ
Noworodek i niemowlę wyrasta z ubrań w takim tempie, że niektórych z nich nie zdąży ani razu założyć. Dlatego nie wahaj się postarać o ubranka z rynku wtórnego. Możesz je pożyczyć od znajomej Mamy, która ma trochę starsze dziecko albo odkupić. Bardzo modne są ostatnio tzw. "swap party" - za niewielką opłatą lub często bezpłatnie można przyjść na taki event. Można przynieść ubrania ciążowe i dziecięce, których się już nie używa. Trafiają one do wspólnej puli, z której możesz zabrać to, co Ci się przyda. Na niektórych wymiankach obowiązuje zasada "bierzesz tyle sztuk, ile przyniosłaś", na innych nie ma takiego ograniczenia. Modne stały się również wymianki internetowe - na facebook'u powstały już nawet grupy wymiankowe dla konkretnych miast. Po dołączeniu do grupy należy stworzyć album z rzeczami, za które chcesz się wymienić. Aby zwiększyć szanse na owocną wymiankę dokładnie opisz każdą rzecz. Przygotuj też tzw. wish listę, czyli spis tego, co jest Ci potrzebne i czego szukasz. Możesz dodać informację o tym, gdzie i kiedy się wymieniasz. Ułatwi to innym użytkownikom złożenie konkretnej oferty. Wymieniać można rzeczy, usługi i informacje. Na takiej grupie możesz zatem poszukać opiekunki do dziecka albo poradzić się, jaki model wózka wybrać.

MACIERZYŃSTWO: Kompletowanie wyprawki
4. MYŚL PRZYSZŁOŚCIOWO
Jeśli planujesz przeprowadzkę to nie gromadź rzeczy, które do tego czasu nie będą Ci potrzebne. Nie kupuj z dużym wyprzedzeniem, bo nigdy nie wiesz, co Cię czeka. Pomyśl o tym, co jest potrzebne tu i teraz. Jeśli masz już małe dziecko i jesteś w kolejnej ciąży, zastanów się nad podwójnym wózkiem, który w razie potrzeby można przekształcić w pojedynczy. Być może kusi Cię zakup fotelika z grupy 0+ i 1 (0-18 kg), ale pamiętaj, że taki uniwersalny fotelik będzie mniej dostosowany do Twojego dziecka (np. będzie trzeba zamontować specjalną wkładkę do przewozu noworodka). Poza tym, możliwe że fotelik przejmie kolejne dziecko, a starszemu trzeba będzie kupić nowy. Podobnie przyszłościowo myśl przy wyborze łóżeczka. Na rynku są dostępne nawet takie z możliwością późniejszego przekształcenia na tapczanik. Weź jednak pod uwagę, że 3-4-letnie dziecko może się już nie mieścić na przestrzeni 140x70 cm. A może też zwyczajnie nie chcieć już spać w "dziecinnym" łóżeczku :)
5. MYŚL PRAKTYCZNIE
Jeśli planujesz więcej niż jedno dziecko, staraj się wybierać uniwersalne ubranka i akcesoria. Neutralne kolory odpowiednie bez względu na płeć to np. biel, kremowy, żółty, zielony, fioletowy i niebieski. W sklepach znajdziesz wiele ładnych i zachwycających ubranek, ale nie kieruj się przy wyborze tylko ich wyglądem. Zastanów się, czy dziecku będzie w tym wygodnie i czy Tobie będzie łatwo np. zmienić pieluchę. Wybieraj ubranka bawełniane i rozpinane w kroku, a najlepiej wzdłuż całej długości. Pamiętaj, że pod ubrankiem musi się jeszcze zmieścić pielucha. W najmniejszym rozmiarze (50/52) kup tylko kilka kompletów albo pożycz. W tej chwili większość szpitali zapewnia co najmniej jedno ubranko dla noworodka, więc w razie potrzeby zdążysz poprosić kogoś z rodziny o dokupienie. Unikaj małych, specjalistycznych sklepów, bo jest w nich drogo. Jeśli rzeczywiście potrzebujesz czegoś niestandardowego (np. pieluszek bambusowych) najtaniej kupisz je w sieci. Zaś podstawowe produkty są dobrze dostępne w marketach, drogeriach i aptekach.
6. NIE STRESUJ SIĘ :)
Wszystkiego nie przewidzisz i zawsze może się zdarzyć coś niespodziewanego. Pamiętaj, że się uczysz, szczególnie przy pierwszym dziecku. Ono potrzebuje najbardziej Twojej miłości i opieki :) Dostawca wózka spóźnia się? To nic, na przewiezienie Malucha ze szpitala wystarczy fotelik. Jeśli nie macie jeszcze łóżeczka, dzidziuś może spać z Wami. Niektórzy rodzice nawet świadomie wybierają taką możliwość ;) Nie stresuj się i nie denerwuj, bo dziecko odbiera Twoje negatywne emocje i to one najbardziej mu szkodzą. Postaraj się stworzyć Maleństwu przyjazne i bezpieczne otoczenie. Uwierz, że na początku to mu w zupełności wystarczy :)
Artykuł ukazał się na łamach Canpol Babies.